Ogrodzenia

Wierzba wypuści nawet z kawałka pędu.

Wierzba wyrośnie nawet z kawałka odrośli.

Mając na uwadze taką okoliczność, możemy spośród niej skonstruować nadzwyczajne modele żywopłotu. Ze względu na to nasz płot pozyska niepowtarzalny wygląd i będzie się faworyzować spośród ogrodzeń w otoczeniu.

Rosnące na polach i mokrych torfowiskach wierzby od dawien dawna zagościły w polskich parkach. Doceniliśmy je poprzez naturę i wiosenne kociaki. Nie są ambarasujące, żądają zaledwie dużo nawodnienia i nieco światła. Zadowolą się niejako każdą rolą.


Malutko roślin podoła także identycznie szybko regenerować stracone pędy i odrośle. Wierzby ogromnie swobodnie odbudowują także własny system korzeniowy. Wystarczy, iż obcięty względnie nawet uszkodzony odrost zagłębiony w przemokłej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się oraz wręczy zaczątek kolejnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na idea, aby z wierzb wykonywać zaplatane przęsła ogrodzeniowe czy też płotki pokryte liśćmi. Pewnie należałoby mieć tak cudne płot. Najporządniej do wybudowania takiego parkanu wykorzystać następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te typy wierzby na ogrodzenia mają parę jednakowych własności:

robią proste, długie i niesłychanie giętkie pędy – z powodu tego można bez trudu modelować formę ogrodzenia;
prędko odrastają po ścięciu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść zupełne przęsło na płot;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Podczas gdy mamy już projekt na formę ogrodzenia, musimy zdobyć przydatne wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, odkrycie ich w warunkach oczywistych jest żmudne, bo dziko wzrastające krzaki okazjonalnie emitują wielce długie i proste pędy. Najpoprawniej jest zaprojektować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało zaczekać nieco latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wybierzmy najprzód pozycję w skwerze, mało przez nas nawiedzane oraz w żadnym razie .Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, które zdołamy otrzymać spośród dziko wzrastających roślin. Nim zasadzimy trzeba je namoczyć na 24 h w głębi, tak aby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak tak aby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny ekspresowo się gęstnieją, zatem powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa folgujemy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, jakich wiosną następnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy okazjonalnie przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu pędów, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s