Ogrodzenia

Żywe płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? A jak je posadzić oraz doglądać?

Żywe ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi botanik, osłania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Zapewnia przyjemny cień, zapewnia azyl ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy postanowić, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, bądź pomóc w rozdziale parku na mniejsze części i stworzeniu kameralnych zakamarków? Winniśmy również uradzić, jaką płot będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór gatunku drzewa względnie krzaku.

Wielką zaletą ogrodzeń z drzew i krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Przeważa opinia, iż najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” a także „Spiralis”, jakie bez obcinania utrzymują wąski kształt. Jak zdobędą pożądaną wielkość wycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety z plastyku preferujemy iglaki wytrzymałe na mróz. Delikatne tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich często ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają uniesione pędy oraz dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najporządniej sprawdzają się wytrzymałe na mrozy buki oraz graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z tego powodu uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnorodnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za ramę rabat a także ścieżek, izolują od siebie różne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najodpowiedniej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać całkiem duże zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo rozwiązanie zdaje dobrze egzamin również w wypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te gatunki wolno też strzyc, jednak wtenczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań zalecane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najlepiej sprawdza się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztachety PCV z laurowiśni ewentualnie zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), żeby wolno go było otulić na zimę agrowłókniną a także swobodnie wydobyć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać szczególnie dekoracyjny płot, należałoby posadzić naprzemiennie dwie ewentualnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listki na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, małym, np. z iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety z Winylu strzyżone z fantazją- z falistą liną „grzbietu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić sporo czasu.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s